reede, juuni 20, 2008

Karulaugu lasteaed-algkoolist

Minuni jõudis arvamuskiri Viimsi Karulaugu lasteaed-algkooli teemal. Kirjaga kaasnes info, et seda võib vabalt avaldada, kui jagatakse selles toodud muret.

Lasteaiakohtade nappus teeb mulle muret kui Randvere külaelanikule ja Eesti kodanikule, aga ka isiklikult oma lapse aiakoha pärast.

Probleemile vaatamata pühitsege rõõmsalt Võidupüha ja Jaanipäeva!


Kiri on aga siin:

Viimsi vallavalitsus ehitab vähe lasteaiakohti, aga ülikallilt…

Viimsis on täna puudu 700 lasteaiakohta. Loomulik on probleem lahendada lasteaiakohtade juurde ehitamise teel. Normaalne on võrrelda erinevaid pakkumisi, turuhindu ning valida enda jaoks parim. Aga kas Sina ostaksid endale korteri või maja, mille ruutmeetri hind on mitu korda kallim täpselt samasugusest korterist kõrval asuvas majas? Vastus on ilmselt ei. Ometigi kavatseb Viimsi vallavalitsus käituda just sellise arulageda elamispinna-soetajana.

Hiljuti ehitati Tallinnas Piritale lasteaed kuluga 0,2 miljonit krooni ühe lapse aiakohale. Viimsi vallavalitsus peab aga plaani ehitada Karulaugu teele samasugune ehitis 1,7 miljoni krooniga lapse kohta. Vahe on 8-kordne! Mitmekordsele kulule pole ühtegi põhjust. Loomulikult võib arvata, et küll vallal raha jagub, kuid tegelikult tähendab see normaalset majandusloogikat kasutades seda, et sama investeeringu eest saaks kaheksa korda rohkemate laste kohavajadused rahuldada.

Ja pole meie vallal seda raha nii jalaga segada midagi. Viimsi võlakohustused ulatuvad lausa kolm korda eelarve mahuni, see aga seab juba omavalitsusüksuse väga riskantsesse olukorda. Kiputakse unustama, et kõik laenud tuleb intressidega tagasi maksta ning seega elatakse tuleviku arvelt. Ja kinni maksab selle vallaelanik. Kinni maksad selle Sina.

Isamaa ja Res Publica Liidu juhitud vallvalitsus on ajanud lasteaed-algkooli ehitamise projekti salajas, mis annab alust kahtlustada neid valskuses. Vastuseid pole saanud esitatud küsimused, pole korraldatud vähempakkumist jne. 800 miljoni krooni kulutamise puhul peaks vallaelanikel olema õigus küsida, mida selle raha eest saab.

Kokkuvõttes pole küsimus, kas vallale on vaja lasteaed-algkooli. Sellele ei vaidle keegi vastu. Kui aga tegelikkuses oleks võimalik mitu korda rohkematele lastele lasteaed ehitada, siis on tegemist rumala otsusega. Ja rumalusega ei tohi nõustuda.

Kui soovid lähemalt arutada sahkerdamist lasteaed-algkooli ümber või lihtsalt rohkem teavet, siis kirjuta mulle kindlasti - jaak.salumets@riigikogu.ee

Vallavalitsuse hämamisest lasteaed-algkooli ümber on kirjutanud ka 13. mai Postimees ning maikuu Eesti Teataja.

Viimsi reformierakondlaste nimel

Jaak Salumets
Riigikogu liige

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Nii ongi. Karulaugu ja ka teiste MLA Viimsi Lasteaiad alluvuses olevate lasteaiakohtade vallapoolne toetus on 12.000-13.000 kr lapse kohta kuus. Samal ajal kui eralasteaiad on pooltühjad ning on nõus võtma lapsi vastu valla toetusega 3000 kr kuus, aga sinna vald lapsi ei suuna. Samal ajal on MLA Viimsi Lasteaiad lehel oleva pidevalt uuendatud järjekorra nimekirja alusel järjekorras üle 700 lapse. Hoitakse endale, alati on võimalus ehitada veel lasteaedu veelgi rohkem raha oma tasku tõstmiseks.